לך אל המדבר רונן פרלמוטר
לך אל המדבר

מאת: רונן פרלמוטר

שמש מלטפת בימים ארוכים, הפרשי טמפרטורות בין היום ללילה והרבה תשומת לב הם רק חלק מהמאפיינים של היינות של יקב קדש ברנע. רונן פרלמוטר מספר על היקב, האנשים והיינות. יין על שפת מדבר סיני   דירוגים והמלצות - מדור שועל בכרם - רונן פרלמוטר ביקורת יין - קבועה
 

פגשתי את גלעד צדוק אצלי בבית. בחור צעיר עם הרבה אנרגיות חיוביות שמשרה תחושה נעימה סביבו. ציציותיו העבות שהתנופפו ברוח, הכיפה הגדולה שחבש לראשו והלבוש המרושל במקצת הביאו אותי למסקנה (המוטעית – ראו להלן) כי הוא נשלף על ידי המשפחה מספסלי אחת הישיבות כדי לעזור בפרנסה.
 
התגלתה מציאות אחרת. משפחת צדוק היתה משפחה שורשית ומסורתית אך לא הרבה יותר מכך. דווקא גלעד, הבן הצעיר, שחווה חוויות מגוונות בחייו הקצרים (עד מאה ועשרים), מצא את האושר והתחזק ביהדותו בשנים האחרונות. בהתחלה זה לא היה פשוט, אך סדרה של "השגחות פרטיות" עודדו אותו לבחור בדרך האמת ולשוב לדרך אבותיו. גם את ר´ נחמן הוא כבר הספיק לבקר...
 
 
 
 
 
 
 
 
יקב קדש ברנע הוקם על ידי אביו, אלון צדוק, לפני כשמונה שנים, בישוב הנושא שם זה (או "ניצני סיני" בשמו הרשמי) על גבול מצרים. העקירה מחבל סיני שעברה המשפחה לפני כ-30 שנה לא שברה את רוחם, וכשנטעו את אוהלם במדבר הישראלי על גבול מצרים, החליטו לנטוע שם גם גפנים, ולא סתם אלא גפני יין (1995). האמת – עד שטעמתי מהיין לא העליתי על דעתי שאפשר להגיע לכאלו תוצאות בדיונות החוליות של הנגב. הגפן אומנם ידועה כעץ חזק ש-"נתפס" כמעט על כל סוג של אדמה – אבל בחול המדברי "מאן דכר שמיה"?! מתברר שעם לימוד נכון של הנושא והרבה סייעתא דשמיא הכל אפשרי!
 
שמש מלטפת בימים ארוכים, הפרשי טמפרטורות בין היום ללילה והרבה תשומת לב הם רק חלק מהמאפיינים של היקב הדרומי הזה. מדיניות היקב היא לעשות יין איכותי במחיר הוגן (עד 100 קלים לבקבוק), בשתי סדרות ("גלעד" הבסיסית ו-"אלון" הגבוהה) ובכמות מוגבלת. כיום מייצרים ביקב כ-35,000 בקבוקים (שנגמרים מהר...) מדי בציר, בשיתוף פעולה נפלא בין כל בני המשפחה. אלון (האבא) הוא כאמור היינן ומנהל היקב, גלעד (הבן הצעיר) משווק את התוצרת ברחבי הארץ, נירה (האם) אחראית על השיווק, המיתוג וניהול המשרד, והבן יוגב עתיד לחזור לארץ בקרוב לאחר לימודי ייננות רשמיים באיטליה.
 
ביקורת יין
היינות של יקב קדש ברנע שונים מרוב יינות הארץ. אולי זה הטרואר המדברי, אולי ההשפעה של היינן ואולי השילוב של השניים:
 
·         קברנה סוביניון "גלעד" 2007, יקב קדש ברנע – 100% ענבי קברנה סוביניון ששהו כעשרה חודשים בחביות אמריקאיות. צבע היין אדום-רובי. יש לו ריח ייחודי מאוד שמזכיר מדבר; אדמה ויובש. על החך יש לו טעמי דובדבנים חמוצים ומעט עשן. הוא חומצי במידה, ובעל טאנינים בינוניים. הסיומת שלו קצת אגרסיבית וארוכה, אך היא עתידה להתמתן לאחר יישון של שנה בבקבוק. יין מפתיע במחיר השווה לכל כיס. שלוש כוסות פלוס (מחיר מומלץ: 59 שקלים, כשרות – מהדרין, רבנות רמת הנגב).
 
הכתובת למשלוח שאלות בנושאי יין היא: yain5@walla.co.il.
 
מקרא:
5 כוסות – יין מדהים, אסור לפספס! 4 כוסות – יין מצוין, כדאי מאד. 3 כוסות – מוצלח למדי, לשתיה מהנה ולא מחייבת. 2 כוסות - יין פשוט, רק אם מוכרחים. 1 כוסות – פאשלה של היקב, לא לגעת.
יצירת קשר
קוד האבטחה שהוזן לא תקין
Blacknet.co.il - בניית אתרים